#

BİLİM KOKUSU Geleceğin Projesi: Hyperloop

Saatte 1200 km’lik bir hız ile bir yerden başka bir yere gittiğinizi düşünün. Hem de konforlu ve güvenli bir şekilde… Düşündünüz mü? Bu artık bir hayal değil.

    Elon Musk’un çılgın projelerinden biri olan “Hyperloop” 2013 yılında tasarımı kamuoyuna yayımlanan bir proje. Los Angeles ile San Francisco arasındaki yolu (yaklaşık 643 km) 30 dakikada gitmeyi amaçlıyor. Günümüzde bu iki şehrin arası bir saat. Bu sistem eğer ABD ile Çin arasına inşa edilirse mesafenin iki saate kadar düşeceği söyleniyor.

   Sistem, büyük şehirler arasındaki kara yolculuğunu havasız tüpler içindeki insan taşıyan kapsüllerle ses hızına yakın bir süratle gerçekleştirmeyi hedefliyor. İlerlemek için fırlatma mekanizması ve güçlü bir itiş gücü gerekiyor. Ray sistemlerine ihtiyaç duymuyor, ayrıca olumsuz hava koşullarına da dayanıklı olacağı söyleniyor. Tüm gücünü güneş panellerinden alıyor ve bir kısmını depolayabiliyor. Kapsül, kendi oluşturduğu havadan bir hava hokeyi masasındaymış gibi ray ile temas olmadan yolculuk edebiliyor. Bu sayede yolculuk oldukça güvenilir hâle geliyor. Manyetik bir rayda gitmeyi amaçlayan “Hyperloop”un bunu başarabilmesi için önce kapsül içerisinde bulunan havayı bir miktar çekmesi gerekiyor.  Bu sayede yeteri kadar sürtünme kuvveti olacak ve mıknatıslanmaya uygun bir zemin hazırlayacak. Doğal yollar ile çalışması ve tamamen fizik kurallarına dayanarak yol alması ile oldukça başarılı ve düşük maliyetli bir sistem olması düşünülüyor.

 Ancak bilim adamlarının ve mühendislerin hâlâ kafasını karıştıran bir sorun var:  “Hyperloop ne kadar güvenli?” Proje her ne kadar güven vadetse de emekli fizikçi ve “Süperiletken Maglev” konseptini keşfedenlerden biri olan James Powell’a göre tüm sistem tek bir noktadaki bir hata ile mahvolabilir. Tüp çok büyük bir hassasiyetle inşa edilmeli çünkü duvarın pozisyonu birkaç santimetre bile yamuk olsa bu durum kazaya neden olacaktır. Bunun için fizikçiler ve mühendisler inşaata oldukça önem verilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Peki, proje ne zaman hayata geçecek? Bunun hakkında kesin bir bilgi yok. Musk, 10 yıl içerisinde inşaat bitireceklerini ve projenin hayata geçeceğini bir röportajda belirtti. Bizlere de bu şahane proje için beklemekten başka bir çare kalmıyor. Bir de böyle hayallerin için çalışmak…