#

Bir Seyyahın Gözünden -BİLİM SEYYAHLARI BALKANLAR’da

“Hazır mıyız?” diye bir ses geldi KAİHL (Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi) avlusundan. Evet, Bilim Seyyahları Balkanlar ekibi yola çıkmaya hazırdı. Balkanlar’a Bilim Seyyahları ekibi olarak ikinci gidişimdi. Ama bu sefer robotik ve teknoloji atölyesinden sorumlu biri, tabiri caizse “abi” olarak gidiyordum. Son kontroller yapıldıktan sonra otobüsle giden ekip yola koyuldu. Yirmi küsür saat sürmüştü yolculuk.

İlk durağımız Kosova idi. Osmanlı’dan kalan dil, din, kültür öğeleri buram buram kendini gösteriyordu. Her saat başı kilise çanlarının duyulmasıyla beraber beş vakit ezan sesi yükseliyordu gök kubbeye Prizren şehrinde. Birkaç saat dinlendikten sonra, gece saatlerinde atölye çadırları kuruldu meydana. Herkes çok heyecanlıydı. İlk defa yurt dışına çıkanlar, ertesi gün ne ile karşılaşacağını merak edenler vs…

Heyecan Dorukta

İlk gün etkinlik zamanında Kosova halkına sunum yapabilmesi için Türkiyeli öğrenciler Kosovalı öğrencilere deneyleri öğrettiler. Üç ülkede de usul böyleydi. Atölyeler yerleşmiş, deney setleri hazırlanmış, elektronik ve kimyasal gereçler ayarlanmıştı. Fizik, kimya, biyoloji, matematik, robotik, arkeoloji ve mimarlık gibi her alandan atölyeler ve etkinlikler mevcuttu. Kosova halkı yavaştan gelmeye başlamıştı alana. Halkın ilgisi yüksekti organizasyona. Protokol konuşmaları ve sahne deneylerinden sonra insanlar artık atölyelere doğru geçiyorlardı.

İlk defa bu deneyleri gören, bir günlük bile olsa teorikten pratiğe geçişin heyecanını yaşayan çocukların gözleri pırıl pırıldı. Orada gösterilen şey aslında sadece bilim değildi, aynı zamanda vizyon ve misyon meselesiydi. Hem Kosova hem de Türkiye açısından büyük bir öneme sahipti bu etkinlik. Öğrencilerin yanında öğretmenler de hayretler içerisinde takip ediyordu etkinliği.  Kosovalı öğrenciler Kosova halkına anlatıyordu deneyleri kendi dillerinde. Onlar hem sunum becerisi kazanmış oluyor hem de bilimsel deneyleri öğreniyorlardı. Yedi saat süren şenlik çok güzel ve verimli geçmişti.

Vee Arnavutluk

 İkinci durağımız Arnavutluk’un İşkodra kentiydi. İşodra’da Prizren’in aksine Türkçe bilen sayısı yok denecek kadar azdı. İngilizce bilen de pek yoktu. Biz de çareyi Arnavutça öğrenmekte aradık J Şaka bir yana, biraz Arnavutça kelime ve cümle öğreniyorduk. Çok eğlenceli geçiyordu günlerimiz. Öğrendiğim birkaç cümleyi gelen misafirlere söylediğimde seviniyor, küçük çocukların ise gözlerinin içi gülüyordu. Aramızdaki samimiyet çok güzeldi Arnavut halkıyla. Yapılan deneylere katılan ve deneyleri izleyen kişilerin bilime, eğitime ve özellikle Türkiye’ye bakış açısı çok güzel hâle gelmişti. Bilimin öncülüğünü yapan ve Türkiye’yi temsil eden bizim gençler ise bu duruma önem veriyor, yanlış bir şey yapmama noktasında dikkatli oluyorlardı.

Son durağımız dağlarıyla ünlü Karadağ idi. Oraya vardığımızda  başkent Podgorica’da, iki sene önce kaldığımız Mehmet Fatih Medresesi’nde mola verdik. Ertesi gün organizasyonun olacağı Rozaje şehrine gitmek için yola koyulduk. Yaklaşık beş saat süren bu yolculuk hayatımın en ilginç ve tehlikeli anlarından birisiydi. Yüksek dağlarla çevrili, uçurumların âdeta yollara meydan okuduğu, keskin virajların tehdit ettiği yollardan gidiyorduk. Sonunda sağ salim vardık çok şükür. Rozaje şirin, kasaba niteliğinde, Müslüman oranının yüksek olduğu küçük bir şehirdi.

Son Kale Türkiye

Etkinliğe katılım beklenenin çok üstündeydi. Yerel kanallar ve Türkiye’den gelen TRT de Bilim Seyyahlarına ilgi gösteriyordu. Gün boyu alanda olan muhabirler öğretmen ve öğrencilerle röportaj yapıyorlardı. Bize göre artık normal gelen bu etkinlik Karadağlı insanlar için çok  büyük bir öneme sahipti. Ülkenin tarihten bu yana gördüğü ve ev sahipliği yaptığı ilk organizasyondu. Vizyonumuz belliydi aslında. Bilimin her zaman Batı’dan geldiğine inanan veya inandırılan halka Doğu’nun, Türkiye’nin, Müslümanların gücünü gösteriyorduk. Göstermeye de devam edeceğiz inşallah. Halk belki kendi ağzıyla demese de yaşayış tarzından, ihtiyaçlarından ve beklentilerinden anladım ki Türkiye gerçekten beklenendir.

Son kaledir.

Twitter: @fatihucar67

İnstagram : fatihucar67