#

SIK KULLANILANLAR

Mutlaka denk gelmişsinizdir; telefonunuzda ya da tabletinizde sık ziyaret ettiğiniz ve logosu sizler için artık ciddi aşinalık oluşturan uygulama ve sayfalar ayrı bir dosyada yer bulur kendisine. Belki de tez aşamasında olan bir yüksek lisans öğrencisi, YKS’ye hazırlanan genç bir üniversiteli adayı olabilirsiniz; bilgisayarınızın tarayıcısında onlarca sabitlediğiniz sekme, sık kullanılanlara eklediğiniz sayfalar mevcuttur. İstedik ki bu sayfada sık kullanılanlar klasörünüze yeni eklemeler yapalım. Bir uygulama, bir site ya da bir videoyu ilginize sunma arzusundayız. Kağıtları, kalemleri pardon pardon telefonunuzu hazır ediniz.  Hazırsanız başlayalım.


TRT DİNLE

TRT’miz bir uygulama geliştirdi. Ücretli üyelik, öğrenci indirimi, premium hesap özelliği de yok. Mail adresinizle ücretsiz bir şekilde üye olabiliyorsunuz. Peki bu uygulamada ne var? Türk Sanat Müziğinden Türk Halk Müziğine, sesli kitaplardan program kayıtları ve TRT’nin arşivlerinde yer alan çalışmalar kullanıcıların hizmetine sunulmuş. Uygulamada, rock ve caz parçalar, ezgiler, unutulmaz TRT konserleri, canlı radyo yayınları, hafızalara kazınan şarkı ve türküler de mevcut. Ayrıca TRT yapımlarının da podcast uyarlamaları uygulamada. Şunu da belirtelim ki uygulama henüz yeni geliştirildiği için bazı iyileştirmelere de ihtiyaç duyuyor. Bunun da kolay ve güzel yolu var: Kullanıcı yorumlarının paylaşılması. Hemen TRT Dinle uygulamasını indirebilirsiniz. Ya da www.trtdinle.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Tabi, yürürken, koşarken, otobüste kafamızı cama koyup yolu seyrederken web sitesi üzerinden kullanmak biraz zor olabilir. Tercih sizin. İyi dinlemeler.

TRT İZLE

Sözü TRT’den açtık, buradan devam edelim ne dersiniz? TRT harikulade işler yapmaya devam ediyor. Özellikle TRT Belgesel’i takip ediyor musunuz? Birbirinden orijinal yapımlar biz izleyicilerin dikkatine sunuluyor. Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları, Su Savaşları, Ailenin Yeni Üyesi sık kullanılanlarınıza ekleyebileceğiniz yapımlar. TRT geliştirdiği uygulama ve web sitesiyle tüm yapım ve çalışmalarına TRT İzle platformunda yer vermektedir. Kızmazsanız bir şey daha eklemek isteriz: Belki uzaktan dersleri takip etme konusunda canınız sıkılmış olabilir, ne diyelim haklısınız lakin söylemeden geçmeyelim TRT İzle platformu üzerinden EBA derslerinizi de takip edebilirsiniz. İyi seyirler.

UÇAN BALIK: AKINCI

O bir uçan balık. Böyle tarif ediyor kıymetli büyüğümüz Sayın Selçuk Bayraktar. AKINCI TİHA yanı Taarruzi İnsansız Hava Aracımız bu alandaki ülkemizin ilk insansız hava aracıdır. Ülkemizin son yıllarda savunma sanayi alanında gerçekleştirdiği hamleler, gelişmeler, çalışmalar hepimizin malumu. Teknofest ile bu alandaki ilgi ve merakta son derece yükseklerde. Hazırlanan belgesel ile Akıncı’nın tüm gelişim süreçleri, yaşanılan heyecanlar, sevinçler, ortaya konulan emekler ve günün sonunda başarmış olmanın haklı gururu izleyiciyle çarpıcı bir şekilde paylaşılıyor. Spoiller olarak algılamayınız lütfen ama paylaşmadan geçemeyeceğiz: “Bin atlı, akınlarda çocuklar gibi şendik;

Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik!”

Akıncı belgeselini www.youtube.com/watch?v=UEec_EbJgfU adresinden seyredebilirsiniz.


ÜNİVERİ

2018 yılından beri ülkemiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanımızın talepleri doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ni takip etmenizi öneririz. Staj programları, kariyer eğitimleri gibi pek çok çalışma kurum tarafından yürütülmektedir. İşte ÜNİVERİ çalışması da ofisin önemli çalışmalarından birisi. Özellikle meslek seçimi konusunda kararsızlık yaşayan, hedeflediği mesleğin mevcut durumunu tüm detayları ile ele almak isteyenler için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz bir araştırmanın adı ÜNİVERİ. Mezunların iş bulma sürelerinde, kamuda istihdam edilme oranlarına ve mezunların başlangıç ücretlerine kadar farklı alanlarda göstergelere araştırmanın web sitesinden ulaşmanız mümkün. Bir tıklamanızda fayda var, buyurunuz: www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri

MECRA

Twitter hesabında yer alan biyografi bilgisini arz ederek başlayalım: “İslâm dünyasından bize haberler” hedefiyle yayın yapan bir dijital platform Mecra.  Zengin bir web siteleri ve özellikle de keyifle takip edebileceğiniz, her paylaşımıyla size sadece bilgiyi değil sunduğu bilgiyle düşünmenizi de sağlayacak içeriklere sahip sosyal medya kanallarıyla hizmet sunuyor Mecra. Portreler, haftanın özeti ve karenin söylediği başlıklarını mutlaka sık kullanılanlarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.  www.gzt.com/mecra adresinden MECRA’yı takip edebilirsiniz.