#

Örnek Projeler/Sen de Yaparsın

Eşpedal Derneği

Bisikletle engelsiz yaşam hedefiyle kurulan Eşpedal Derneği, bisiklet üzerinde yol arkadaşlığı yaparak engelli ve engelsiz bireyler arasında samimi ve sağlam dostlukları pekiştirmeyi amaç edinmiş.

Dernek üyelerinin görebilen üyeleriyle görmeyen üyeleri birlikte pedal çeviriyorlar. Tandem denilen bu bisiklette bisikletin önünde oturan kişiyi pilot, diğerini ise co-pilot olarak isimlendiriyor. Pilotlar gezinti yaptıkları yerleri co-pilotlara anlatmakla yükümlüler. Yolculukta en dikkat edilmesi gereken şey, pilotların engelli birini taşıdığı düşüncesinden uzak durmaları çünkü bu bir “yol arkadaşlığı”.

Şehir içi ve dışı bisiklet turları ve yarışları düzenliyorlar. Böylece görme engelli bireyler için hem sosyal bir rehabilitasyon hem de paralimpik branşlar için düzenli antrenman olanağı sağlıyorlar. Eşpedal yol arkadaşlığı ile insan-insan, doğa-insan etkileşimi en doğal hâliyle yaşanmış oluyor. Öyle ki co-pilot koltuğunda oturan yol arkadaşınızı coşkusuyla bağırırken ya da gökyüzünü yudumlarken görmeniz mümkün olabiliyor. Bu duyguyu otizmli bir çocukla da paylaşan Eşpedal Derneği’nin en büyük amacı Türkiye’nin her tarafından gönüllüler kazanmak. Hiçbir yol arkadaşlığı bu kadar anlamlı olamaz herhalde.  

espedal.org

Atlıkarınca

Atlıkarınca hiçbir kurum ve kuruluştan yardım almayan bir avuç gencin, çevrelerindeki yoksul ve kimsesiz insanları belirleyerek onlara yardım eden gönüllülük esasıyla çalışan bir grup gencin öyküsüdür.

İlk adımları onları misafir edecek aileyi belirlemektir. Sonrasında ailenin ihtiyaç listesini hazırlayıp, sosyal medya ve mail yoluyla duyurarak temin edilen yardımlarla misafirliklerini gerçekleştiriyorlar. Bu ziyaretlerde maddi yardımlara ek olarak çocuklara okul derslerinde yardımcı olmak, dil öğretmek gibi faaliyetlerde de bulunuluyor. Peki, siz nasıl destek olabilirsiniz?

* Sosyal medya hesaplarından onları takip edebilir, ihtiyaç listeleri ve ziyaret tarihleri yayınlandıkça yardımcı olmak istediğiniz konu hakkında iletişime geçebilirsiniz.

Twitter/Facebook/Instagram: atlikarıncamiz

* Mail yoluyla faaliyetlerinden haberdar olabilirsiniz.

atlikarıncamı[email protected]

* Ekibe katılıp; alışveriş, tanıtım, sosyal medya, ailelerle iletişim, ziyaretler, etkinlik organizasyonları vb. gibi birçok konuda onlara destek olabilirsiniz.

0 530 667 13 97 – 0 555 603 37 30