#

SADE SODA KÜTAHYA’DA

Sade Soda Buluşmaları, Sade Soda Mutfağı olarak memleketin dört bir yanındaki okurlarımızla buluşmak; biraz dergimizden, biraz kendimizden, biraz gençliğimizden söyleşmek, dertleşmek, istişare etmek üzere yollara koyulduğumuz en büyük heyecanımız!

Yeni dönemde ilk durağımız Kütahya oldu. Kütahya İmam Hatipliler Derneği KİHMED, restore edilen tarihi Şeyh Muslihiddin  Balıklı Tekkesi’ni KİHMED Kitap Kahve olarak faaliyete geçirmiş. Yeni formatıyla tekke, gençlerin bir araya geldiği, çeşitli atölyeler düzenlediği; ders çalıştığı, muhabbet ettiği, çay kahve içtiği huzurlu bir ortam. Tabi tüm bu etkinliklerin tekkenin manevi havasından nasibini aldığı ahşap kapısından girer girmez kendini ele veriyor.

Sade Soda Mutfağı olarak, İstanbul’da sonbaharı bırakıp kar ve kışla buluşmanın heyecanıyla Kütahya’ya ayak bastık. Sahafları anımsatan eski kitap kokulu rafları, eskiden kimsesizlere miskinlere kucak açan bir çatı olan hücreleriyle Kitap Kahve, yanı başında Balıklı Camii ve Balıklı Hamamı bulunan tekke atmosferiyle bizi çok etkiledi. Burada gerçekleştirilen şiir ve yazarlık atölyesinin ürünü olan Kapı Dergisi’yle ve Kapı Dergisi’nin yayın ekibiyle tanıştık, istişare ettik. Tekkedeki manevi emaneti devralan bir gençlik geleneği yetiştirme gayretlerine şahit olduk.

Sade Soda çıkış hikâyemizden, içeriğimizden, dergicilik anlayışımızdan konuştuk. “Mahremiyet” son sayımızın teması olunca, görünürlük ve mahremiyet kavramları üzerinde sayımız üzerine değerlendirmelerde bulunduk. Okurlarımızın geri dönüşlerini aldık, pek memnun olduk, istifade ettik.

Yuva sıcaklığında, Sade Soda ferahlığında bir araya geldiğimiz KİHMED’e teşekkür ederiz.

Sade Sodala’nmayı bekleyen sıradaki şehrimiz neresi ola ki? 🙂