#

GENÇLİK SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ SOSYAL ETKİNLİKLERİ

Pandemi sürecinde hepimiz evlerimize çekildik. Gençlik sivil toplum kuruluşlarının bu süreçte gerçekleştirdikleri faaliyetleri sizler için derledik.

GENÇ İHH PANDEMİ DÖNEMİ ÇALIŞMALARI

Doğu Türkistan’dan Güncel, Gençlerle Başbaşa, Çalışan Gençlik Tasavvuru, Ramazan Buluşmaları, Mavi Marmara Özel Haftası, Ezgilerin Diliyle Mavi Marmara, Kutlu Sefer üst başlıklarıyla programlar hazırlayan GENÇ İHH; Nureddin Yıldız, Taha Kılınç, Abdurrahman Dilipak, Bülent Yıldırım, İhsan Şenocak, Yusuf Kaplan, Savaş Barkçin, Gülden Sönmez gibi isimleri yayınlarında misafir etti.

Ramazan ayını daha bir bereketli geçiren  İHH sosyal medya hesaplarından toplam 31 canlı yayın gerçekleştirdi.

GENÇ KIZILAY

Farklı illerde bir araya gelen GENÇ KIZILAY’ın gönüllüleri 4 günde 137 üyenin katılımıyla 8100 vatandaşı hijyen ve temizlik konusunda bilgilendirdi. Instagram sayfası üzerinden takipçilerine kitap tavsiyelerinde bulunan ekip, Sokağa çıkma yasağı kapsamında vatandaşların ekmek ihtiyaçları karşılarken, Ramazan ayı boyunca ülkemizin dört bir yanında iftar öncesi evlere pide dağıtımı da gerçekleştirdi.

GENÇ ÖNDER

 ‘Bana Okulundan Bahset’ programı lise öğrencileri kendi okulları hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Dijital kürsü programı kapsamında Muhammed Emin Yıldırım, İhsan Şenocak, Abdülaziz Kıranşal, Abdullah Kadıoğlu, Abdulaziz Yılmaz, Bülent Yıldırım, Ramazan Kayan, Selim Cerrah, Resul Çiftci, Nurullah Er gibi konuklarla farklı konu başlıkları altında 12 canlı yayın gerçekleştiren GENÇ ÖNDER; Kültür Sanat Muhabbetleri kapsamında da Aykut Kuşkaya, Ali Nuri Türkoğlu, Elif Ebrar Keskin, Ahmet Yenilmez, Celal Fedai, Şeref Akbaba, Bestami Yazgın gibi konuklarla yayınlarına sosyal izolasyon günlerinde devam etti.

Türkiye Gençlik Vakfı TÜGVA

İşin Ehlinden Tecrübe Paylaşımı, Zamansız Konuşmalar, Cihannüma Sohbetleri, Fikirname Söyleşileri, Kitap Kurdu Kitaplarından başlıklarıyla Savaş Barkçin, Gri Koç, Dursun Ali Erzincanlı, İsmail Erdoğan, Ömer Ekinci, Haşim Şahin, Feyza Kartopu, Hamza Dağ, Enes Eminoğlu, Cevat Akşit, Salih Selman gibi konuklarla toplamda 15 canlı yayın gerçekleştiren TÜGVA;  Kahoot üzerinden her hafta başka bir kitabı esas alan ödüllü bilgi yarışmaları düzenlemeye devam ediyor.

Uluslararası Genç Derneği

Mesafesiz Müzakereler” programı kapsamında “Salgın Günlerinde Gençlere Düşenler”, “Korona Günlerinde İnternet ve Sosyal Medya”, “Hayat ve Sinema / Hangi Filmler Hayatımıza Nitelik Katar?”,  “Gençlik ve Ümit”, “Namaza Başla, Değişimi Gör”, “Müslüman Genç Kimliğini Nasıl İnşa Etmeli?”, “Gençken Yapılması Gereken Gönüllülük Faaliyetleri Nelerdir?” başlıklarıyla Said Ercan, Volkan Zamanaoğlu, Ahmet Özdinç, Kadriye Slocum İnce, Aykut Kuşkaya, Yusuf Goncagül, Ebubekir Şimşek, Gökhan Gökçek, Abdurrahman Toptaş, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Eşref Ziya Terzi gibi isimlerle zoom ve instagram üzerinden toplamda 44 canlı yayın yapılmış.

“Sadece Gençler Konuşuyor” Üst başlığıyla “Biraz da Hindistan’ı Konuşalım mı?”, “Bir Hafızın Malezya Meceraları”, “Beytülmakdis Senindir”, “Bu güzelliklerden haberin var mı?”, “Dört Nala Moğolistan Hatıraları”, “Doktor bu ne?”, “Uzay Meraklıları Hazır mı?”, “11 Ülkeden Tatlı Hatıralar”, “Girişimciyim Çok Badireler Atlattım” gibi başlıklarla iki haftada 13 genç canlı yayın konuğu oldu.

“Sadece Fotoğrafçılar Konuşuyor” Üst başlığıyla “Sen de Fotoğrafçı Olabilirsin var mısın?”, “Kamplarda Kaybolan Çocuklar” , “Yolcunun Gözünden Dünya” gibi başlıklarla bir haftada 7 fotoğrafçı canlı yayın konuğu oldu.

“Sadece Hayvan Severler Konuşuyor” Üst başlığıyla “Neden Veteriner Oldum?”, “Evde Ördek Beslenir mi?”, “Peygamberimiz (sav) ve Hayvanlara Şefkati” gibi başlıklarıyla bir haftada 7 hayvan sever canlı yayın konuğu oldu.