#

Birlikte Çok Güzeliz

  • Muhammed Yunus, Afganistan, 22

Türkiye bizim için çok önemli, Türkiye en gelişmiş İslam devleti. Buraya gelmeden önce düşüncem farklıydı, gördüm ki ben sadece kendimi düşünüyormuşum ama Türkiye ümmet, ümmet diye her yere koşuyor, kimsenin karışında eğilmiyor. Darbe akşamı da bu tavrını korudu. Darbe sabahından beri sokaklardayız her gün. Görüyoruz ki meydana gitme imkânı olanlar canı pahasına sokaklarda, çıkamayanlar ise onları birer kahraman gibi bayraklarla karışılıyorlar. Herkesin canı bu vatan için feda. Unutulmayacak günler yaşadık.

  • Abodin Abed, Afganistan, 29

O gece olayın bu kadar büyük olduğunu anlayamadık. Ta ki TRT’den bildiriyi görünceye kadar… Biz de bu ümmetin ferdi olarak meydanlara koştuk. Türkiye’nin bu darbe girişimi karşısındaki kahramanca duruşu tüm ülkelere örnek olacak cinstendi. Ailelerimiz bizi aradıklarında onlara ordunun çok küçük bir kısmının böyle bir girişimde bulunduğunu söyledik. Onlar da darbe haberi karşında çok endişelenmişlerdi. Çünkü bize göre en güvenli liman Türkiye’dir. Önce Allah, sonra Türkiye gelir. Bu darbe girişimi sadece Türkiye’ye karşı değil bütün İslam dünyasınadır. Çok şükür ki Allah buna izin vermedi.

  • Shukrullo Kamolov, Tacikistan, 22

Türk milletinin vatanperverliğinden çok etkilendik. Tankın önüne geçmeleri, canlarını hiçe saymalarına çok şaşırdık. İlk kez böyle bir şey gördük. Biz de Türk kardeşlerimizle birlikte her akşam dışarıdayız. Tacikistan Cumhurbaşkanımız da Sayın Erdoğan’a mektup yazarak “Ülke olarak yanınızdayız.” dediler. Ben anlıyorum ki bu darbe girişimi tüm dünya Müslümanlarına karşı yapılmıştır. Allah böyle fesatlara bir daha fırsat vermesin.

  • Malek Watfe, Suriye, 23

15 Temmuz akşamı Erdoğan’ın, halkı sokağa çağırdığını duyunca bir şeyler yapmam lazım dedim. Ben oturmak istemiyorum, ben de Allah için ineceğim meydanlara dedim. Sokağa çıktım. Herkesin Fevzi Paşa’dan İBB’ye doğru yürüdüğünü gördüm. İtfaiyenin oraya yaklaşınca bir grup asker bize ateş açtı. Şehitler, yaralılar vardı. Suriye’de de aynı şeyleri yaşamıştım. Esed’e karşı gösteriler yaptığımız için asker bize ateş açıyordu, bir sürü şehit veriyorduk. Aynı şeyleri burada da yaşadık ama selalar bize o gece çok güç verdi.

Biz ümmetiz, bir devletiz, Türkiye-Suriye yok, biz Müslüman’ız. Ben de Türkler gibi bu memlekete sahip çıkmak istedim. Çünkü aynı lokmayı, aynı suyu paylaştık, şimdi sırt çevirmek olmaz dedim. Bu bize farzdır. İslam’a sahip çıkmak bizim vazifemiz.

Annem babam Gaziantep’teler, yaşlılar. Annem sabaha kadar uyumamış, dua etmiş. Sabah konuştuğumuzda meydana indiğimi söyleyince “Eğer sokağa çıkmasaydın sana çok kızardım.” dedi.

Ben 3 seneden beri buradayım. Darbe girişiminden önce çok fazla birlik yoktu Türkler arasında. Ama o akşamdan sonra meydanlarda parti bayrakları yerine sadece Türk Bayrağı vardı. Genci-yaşlısı, açığı-kapalısı herkes meydanda. Bu girişim bu milletin birliği ile atlatıldı elhamdülillah.

  • Ömer Mihrabi, Afganistan, 29

O gece namaz kılıp hemen vatan caddesine koştum. Gördüklerimi unutamam.

Müslümanlar olarak kendi içimizde temizlenmeliyiz, kendimizi sorgulamalıyız. Bakıyorsunuz Müslüman, Müslümanı vuruyor. Kim münafık kim mümin bunu düşünmemiz lazım. Oy vermiş, sandığa gitmiş insanlar eli silahlı insanların silahla, zorla yönetimi ele geçirmeye çalışmasını kabul etmedi. Türkler diğer İslam ülkelerine göre oldukça organize. O gece hemen birlik oldu herkes. Fitnelere karşı işte böyle birlik olmalıyız.

  • Landing Minteh, Gambiya, 26

O gece Türkiye’de değildim, Almanya’da idim. Arkadaşlarım haber verdi olayı. Televizyondan izledim her şeyi. Almanya’daki arkadaşlardan bir şey öğrendim ki onlar darbenin başarılı olmasını istiyorlardı. Zaten eğer Hristiyan bir ülkede böyle bir darbe olsaydı Batı, Amerika ayağa kalkardı. İslam ülkelerinin kötü hâle düşmesini istiyorlar. Darbe gecesi burada olsaydım ben de meydanlarda olurdum ama on gün sonra dönebildim. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin.