#

Darbe Girişimi Kronolojisi

 1. 21:23 – FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’ne (AKOM) darbeci askerlerin girmesi güvenlik kameralarına yansıdı.
 2. 21:40 – 15 Temmuz darbe girişimi gecesi askerin bastığı yerlerden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binasıydı. Askerlerin binaya belediyede Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’un yardımıyla girdiği ortaya çıktı.
 3. 22:00 – Genelkurmay Karargâhı önünde askeri kalkışmayı protesto eden vatandaşların üzerine ateş açıldı.
 4. 22:10 – Boğaziçi Köprüsü’nün Avrupa yakasına geçişini tanklarla tutan bir grup asker, darbe girişimine tepki göstermek için köprüye yürüyenlerin üzerine ateş açtı. Köprü gişelerinin duvarlarını siper yapan ve ellerinde Türk bayrağı taşıyan kalabalık, her ateş açıldığında kendini yere attı ancak geri adım atmadı.
 5. 22:15 – Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi çok sayıda asker Atatürk Havalimanı’na gelmişti. Havalimanının kapılarını tutan askerler girişlere izin vermemişti.
 6. 23:05 – Başbakan Binali Yıldırım’dan İstanbul ve Ankara’daki olağanüstü durumla ilgili ilk açıklama geldi. Yıldırım: “Bu bir kalkışma girişimidir ve buna izin verilmeyecek” dedi.
 7. 00:09 – 15 Temmuz Cuma gecesi ilk hedeflerden biri MİT personelinin bulunduğu binaydı. Görüntülerde, helikopter tarafından MİT binasına açılan ateş devam ederken, vatandaşların ellerinde Türk bayraklarıyla darbecilere karşı MİT’e desteğe geldiği görülüyor.
 8. 00:11 – Darbe girişimi esnasında Marmaris’te olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalkışma haberi sonrası açıklama yaptığı otelden ayrıldıktan kısa bir süre sonra darbeci askerler otele girdi.
 9. 00:13 – Kendilerine Yurtta sulh konseyi adını veren bir grup asker TRT 1’i ele geçirip darbe bildirisi okuttu.
 10. 00:13 – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Tüm yurtta ezanların okunması için gerekli talimat verdik.” dedi. İstanbul’da bazı camilerin müezzinleri, ezanın ardından anons da yaparak darbe girişimini kınadı. Tüm yurtta ezanlar, selalar okundu.
 11. 00:26 – CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın telefonu üzerinden canlı yayın yapan Erdoğan, darbeye karşı çıktı ve “Milletimizi meydanlara davet ediyorum.” dedi. 
 12. 00:40 – İstanbul Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne gelen darbeci askerlere engel olmak isteyen halkın başta sayıca çok az olduğu fakat Erdoğan’ın çağrısından hemen sonra binlerce kişinin Çevik Kuvvet binası önüne akın ettiği görülüyor.
 13. 00:45 – Hareketliliğin oldukça fazla olduğu yerlerden biri de Vatan Caddesi idi. Görüntülerde caddeye gelen tankların vatandaşlar tarafından püskürtüldüğü yer alıyor.
 14. 01:01 – Ankara Emniyet Müdürlüğü, darbecilerin kullandığı F-16 savaş uçağı tarafından bombalandı.
 15. 02:20 – 15 Temmuz darbe gecesi cuntacı hainler tarafından Gölbaşı Özel Harekât Merkezi bombalandı.

15x. 02:30 – Kahraman Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in darbeci General Semih Terzi’yi vurduğu o anlar… Bu an, en büyük kırılma noktalarından biri.

 1. 02:42 – Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne F-16’dan bombalar atıldı. Atılan bombalar Meclis binasına büyük hasar verdi.
 2. 03:20 – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçak Atatürk Havalimanı’na indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda konuşma yaptı.
 3. 03:40 – CNN Türk binası basıldı.
 4. 06:40 – Darbe girişiminde İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü kontrol eden askerler, elleri havada teslim oldu. Yaklaşık 50 asker polis tarafından gözaltına alındı.
 5. 06:43 – Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde bulunan Millet Camii önüne havadan atılan bombanın düşme ve patlama anı…
 6. 06:52 – Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Ümit Dündar basın açıklaması ile bu darbe girişiminin emir komuta zinciri içerisinde olmadığını açıkladı.
 7. 08:32 – Darbe bildirisi imzalatılmak istenince reddeden, bunun ardından başına silah dayatılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncılar Üssü’ne düzenlenen operasyonla kurtarıldı.