#

Hey Gidi Günler

İmam Hatip benim için çok değerli ve güzel vakitlerin olduğu hatıralarla dolu. Bizim zamanımızda İmam Hatip’in lise kısmı 3 yıldı, hocalarımız normalde lise son sınıflara gelen öğrencileri cuma hutbesine hazırlıyorlardı, bu yüzden son sınıfa gelmeyi dört gözle bekliyordum, fakat bizim Hitabet hocamız benden ikinci sınıftayken hutbeye çıkmamı istemişti, bu beni çok mutlu etmişti. Bütün hazırlıkları yapmıştım; hutbede okuyacağım ayet ve duaları ezbere biliyordum, zaten hutbemi kâğıttan defalarca okumuştum.  Ama yine de Cuma günü çok heyecanlıydım.

Hatta sınıfta ders esnasında, Cuma hutbesinin sonunda okunan Nahl süresinin 90. ayetini, ezbere bildiğim için hocamız (hem Arapça metni hem de mealini) , benden tahtaya yazmamı istemişti ve takılmadan yazmıştım.  Hutbenin sonuna kadar sorunsuz gelmiştim, ayet-i kerimeyi okudum, mealine sıra gelince “Okuduğum ayeti kerimede Allaü Teâlâ şöyle buyuruyor:” dedim ve kaldım, heyecandan unutmuştum.  O anı hiç unutamam; çok tatlı bir heyecan ve güzel bir hatıradır.

Yine lise ikinci sınıftayken Hadis hocamız o yıl 30 tane hadisi orijinal metin ile birlikte Türkçesini ezberlememizi istemişti, ilk olarak ezberlediğim hadis hala hafızamdadır: “Akıllı kişi nefsine söz geçirebilen ve ölüm sonrası için hazırlık yapandır,  aciz kimse ise nefsine uyan ve Allah’tan olmayacak şeyleri isteyen kimsedir.”  Hocamız keşke 50 tane, 100 tane daha fazla ezberletseydi.

Beni İmam Hatip okuluna gönderen Rahmetli babama ne kadar teşekkür etsem azdır, ne yapsam borcumu ödeyemem.  Allah Ondan razı olsun, mekânını cennet eylesin.  İyi ki İmam Hatip’e göndermiş. Bizim zamanımızda katsayı engeli vardı bu yüzden orta kısımdan sonra İmam Hatip’ten ayrılıp düz liseye gitmeyi düşündüm ama iyi ki ayrılmamışım.  İmam Hatip’te birçok şeyin alfabesini öğreniyorsunuz, mezun olduktan sonra mutlaka onun üzerine daha fazla şeyler katmalısınız.  Osmanlıya baktığımız zaman da devlet adamları, padişahlar ve eski büyüklerimiz, ilim adamlarımız hep din bilgilerinin yanında fenni bilimlere de sahiptiler. Yani hem dünyalık hem de ahiretlik iki kanada sahiptiler, yani iki kanat ile uçarlardı. Çift kanadı olan ve tek kanadı olan kuşu kıyaslamayı sizlere bırakıyorum. İnşallah yakın gelecekte Türkiye genelinde bütün İmam Hatip okulları, Fen Liselerinden özel yabancı kolejlerinden çok daha ileride eğitim düzeyine ulaşacaktır.