#

Tatil is Coming

Vakitlerle yakutlar elde edilir fakat yakutlarla vakitler elde edilemez.  

Nasihat diyeceğim, tüylerin diken diken olacak biliyorum. Büyüklerin yanlış zaman ve yanlış yerde yaptığı “senin iyiliğin için söylüyorum” başlıklı konuşmalardan dolayı dinlemekten sıkıldığının da farkındayım. Bu nedenle bazı hususlarda sadece fikirlerimden bahsedeceğim. Ve inan bunları “senin iyiliğin için söylüyorum” J

الوقت كالسيف إنْ لم تقطعه قطعك
Vakit kılıç gibidir sen onu kesmezsen o seni keser.

Yoğun millî öğütüm aşamasından sonra freni boşalmış kamyonlar gibi olmandan korkuyorum. Üzerine boca edilen müfredatın altında ezildin. Tutsaktın. Tatil sana serbest olma imkânı verdi. Ve dilediğini yapmayı planlıyorsun. “Şu okul bir bitse, şu sınavlardan bir kurtulsam, bir tatil gelse…” ile başlayan cümlelerden sonra artık sabah erken kalkmak gibi bir derdinin olmayacağını düşünerek stressiz bir dönem geçirmeyi planlıyorsun. Böyle bir durumda beni dinler misin bilmiyorum ama şansımı denemek istiyorum.  J

 • Önce neden okuduğunu düşün. Hedefler karşısında dik durmak ve sistemin sana dayattığı angaryayı taşımak istemiyorsan üzerine alacağın yükü sen belirle. Bu yükü belirlemek doğrudan “sorumluluk” duygusu ile alakalıdır. Müslüman olmak kâinatta en değerli şey. Değerli olmak sorumluluk ile alakalı olduğu için sorumluluğunu inancından alman gerektiğini düşünmelisin.
 • Müsait bütün vakitlerini planla. Planlama güneşe ayarlı olsun. Eğer birinci maddeyi özümsersen neden erken kalkman gerektiğini anlarsın ve “tatil geldi, istediğim zaman kalkarım” duygusundan uzaklaşmış olursun.
 • Tatil, boş oturmak demek olmasın. Yani sen bir işten yorulduğunda ya da bir işi bitirdiğinde başka bir işe geçmiş ol. Bu fikri düşün.
 • Önümüzdeki günleri nerede geçireceksen oradaki kültürel mirası incelemek için bir plan yap. O bölgedeki tarihî eserleri anlatan bir kitapçık elde et ve belirlediğin mekânları keşfet. Her gün/hafta ajandanda bir kültürel mirası görmüş ol.
 • Bulunduğun bölgedeki büyüklerini gör, hayır dualarını al. Eğer vefat etmişlerse mezarlıklarını ziyaret et.
 • Ağaç dik.Evet, bir ağaç dik. Hem yaşadığın çevreye bir katkı olsun hem de bundan kıyamete dek nasiplen.
 • Spor yap; koş, yürü, çimlere uzan, yeşile doy.
 • Bulunduğun yerde huzur evi –ki ben onlara “hüzün evi” diyorum- bakım evi varsa arkadaşlarınla toplan ve oralara ziyarete git.
 • Yine bulunduğun yerde hayvan barınakları varsa arkadaş meclisinle oralara gidip oradaki görevlilerle yardım edebilirsin.  
 • İki tür kitap belirle. Birinci tür edebiyat ürünü olsun. Ortalama kalınlıkta olmasına dikkat et. (Yani bir hafta içinde bitebilecek şekilde). Bu kitap yoğunluktan dolayı okumak istediğin ama fırsat bulamadığın bir kitap olabilir. İkinci tür de özellikle merak ettiğin, öğrenmeyi arzu ettiğin bir “konu” olsun. Birinci türdeki kitapta her hafta bir kitap bitirmeyi hedefle. Merak ettiğin “konu”yu içeren kitapta ise bir aylık süre belirle. Kaç ay tatil yapacaksan her ay bir ve her hafta bir kitap bitirmeyi hedefle.
 • Kitap okuma alışkanlığın yoksa her gün minimum seviyede okuma sürenle başlamak kaydıyla her hafta yarım saat artıracak şekilde oku. Böylece okul başladığında kitap okuma alışkanlığın olmuş olur.
 • Hangi yaşta olursan ol sınav hep vardır. Önünde hangi sınav varsa YGS, LYS, YDS, ALES, KPSS, yavaş yavaş başla. Erken kalkan yol alır dostum.