#

Görücüye Çıktık

“İlk Günkü Gazla” diyerek yola çıktığımız Sade Soda dergimizin tanıtım programını Türkiye Yazarlar Birliği’nde gerçekleştirdik. Genel Yayın Yönetmenimiz Hilâl Furkan ablamız, dergimizin gizli forveti (kurucusu) Mustafa Furkan ağabeyimiz ve Sade Soda Mutfak Ekibi olarak hazırladığımız programa kimler katıldı kimler. TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilâl Erdoğan, İl Kültür Müdürü Nedret Apaydın, Önder Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Genç Önder Başkanı Abdullah Ceylan, TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, yazarlarımız ve daha birçok değerli isim.

Program, dergimizin yazarlarından Hüseyin Akın’ın konuşmalarıyla başladı. Kendisi Sade Soda’nın farkının sadeliğinde olduğunu söyleyerek bu özgünlüğün korunmasını istedi.

Derginin isim babası Mahmut Bıyıklı abimiz süreci şöyle anlattı: “Birçok derginin yayın kadrosunda yer aldım ancak beni en çok heyecanlandıran Sade Soda oldu. Uzun yıllar boyunca bir gün imkân bulursam bir dergi çıkaracağım ve adını Sade Soda koyacağım diyordum. Böyle bir dergiye isim aranınca ben de arkadaşlara bu ismi tavsiye ettim. Bir gün dergi geldiğinde kapağında muhteşem bir şekilde Sade Soda yazdığını görünce çok mutlu oldum. Helali hoş olsun.”

Bilâl Erdoğan ise konuşmasına Sade Soda içerek başlayarak şunları söyledi: “Her dergi bir mekteptir. İlk sınıf dergimizin ismi Gülnihal’di. Devekuşu’nun kapağında gördüyseniz Çeçenistan’ın bombalandığı yıllarda çıkan bir dergiydi. Biz de o zaman 300 dergi basıp satış gelirini Bosna-Hersek’e göndermiştik. Zaten İmam Hatip eğitimimizin gereği de nedir? Ümmet bilincinin tabana yayılması, herkese anlatılması, ulaştırılmasıdır. O zaman Sade Soda sadece İmam Hatiplilerin dergisi olmasın, Türkiye’deki bütün gençlerin dergisi olsun.”

Önder Genel Başkanımız Halit Bekiroğlu da “Gençler, bizlere ihtiyaç duymadan çok güzel bir dergi çıkardılar. Bu dergiyi çıkaran İmam Hatipli gençler 15 Temmuz’da tankların üstüne çıktılar, önünde dimdik durdular. Gençler bizden daha iyiler, daha iyi de olacaklar. Yeter ki gençlere bu fırsatı verelim.’’ diyerek derginin camiaya hayırlı olmasını diledi.

Genç Önder Genel Başkanımız ve Yazı İşleri Müdürü’müz Abdullah Ceylan ağabeyimiz de ‘’Genç Önder olarak gençlerimize yeni bir şeyler söyleyelim ama söylediklerimiz kadim geleneğimizden kopuk olmasın istedik.” diyerek yeni şeyleri yeni bir formatla söylemek üzere yola çıktığımızı belirtti.

Hepimize hayırlı olsun.