#

Herkese, Her Yerde, Dünya Standartlarında, Bedelsiz Eğitim! Khan Academy

Bu yazıda bol bol görsek olsun, teknoloji kafası gibi olabilir, örnek görsel dışında da görsel olabilir.

Herkese, Her Yerde, Dünya Standartlarında, Bedelsiz Eğitim!

Khan Academy

Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur

Amaç, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz bir öğrenim imkânına sahip olabilmesini sağlamaktır.

İçerik herkese açıktır: Öğrenci, öğretmen, işadamı, ev hanımı ya da dünyamızı ziyaret eden meraklı bir uzaylı… Kim olursanız olun, Khan Academy’deki eğitici içerik ve kaynaklarına hiçbir bedel ödemeden ulaşabilirsiniz.

Khan Academy’nin sunduğu kişiye özel öğrenim içerikleri ile kendi hız ve ihtiyacınız doğrultusunda öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir, ders çalışabilir, sınava hazırlanabilir, çocuğunuza öğretebilir ya da öğretmenseniz Khan Academy’yi sınıfınızda kullanabilirsiniz.

Her bir ders videosu kolay anlaşılabilmesi için ortalama 8 dakika uzunluktadır. Bu videoların 5000’e yakını tamamıyla Türkçeleştirilmiştir ve 500 kadarı henüz Türkçe dublajlı olmasa da Türkçe altyazılı olarak sunulmaktadır. 

Geniş Matematik bölümünün içerisinde 1+1’den başlayarak diferansiyel denklemlere doğru ilerleyebilir ya da hangi konuyu öğrenmeye ihtiyaç duyuyorsanız o konuya atlayabilirsiniz.

Khan Academy’de  Fizik, Kimya, Biyoloji, Sosyal Bilimler, Tarih, Müzik, İngilizce Dil Bilgisi, Ekonomi, Finans, Tıp ve Sağlık, Yer ve Uzay Bilimleri, Bilgisayar Bilimi hatta Projeler, Keşifler, Buluşlar, İncelemeli Mühendislik ve Robot Yapımı gibi birçok farklı konuda eğitim videolarına ulaşabilirsiniz.

Khan Academy’nin kurucusu Salman Khan eğitim konudaki düşüncesini, “Öğrenme konusuna olan bakışımız, öğrettiğimiz her şeyden çok daha önemli. Eğer toplum olarak öğrenirken çabalamamız gerektiğini kabullenirsek insanlığın potansiyeli uçsuz bucaksız bir hâl alacaktır.” cümleleriyle özetliyor ve herkesi öğrenmeye davet ediyor.

Hadi tıkla ve sen de öğrenmeye başla: www.khanacademy.org.tr