#

“O’na O’nunla Gitmek Ne Büyük Bir Servettir”

1471 Hadis Ezberleyerek “Geleneksel Ezbere Hadis Okuma Yarışması”nda Birinci olan Ayşenur Kumlu: “O’na O’nunla Gitmek  Ne Büyük Bir Servettir”

Türkiye’nin hadis hafızlarını yetiştiren Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, 254 öğrencinin en az 40 hadisi şerif metni, manası ve ravisi ile ezberleyerek katıldığı yarışmada bu yıl bir rekor heyecanı yaşadı. Okulun 12’nci sınıf öğrencilerinden Ayşenur Kumlu, 1471 hadisi metni, manası ve ravisiyle ezberleyerek güç bir başarıya imza attı. Biz de bu heyecana ortak olmak istedik.

1471 hadisi metni, manası ve ravisiyle ezberleyerek güç bir başarıya imza attınız. Öncelikle sizi tebrik etmek istiyoruz. Hem bu yarışmaya katılım sürecinizden hem de “Geleneksel Ezbere Hadis Okuma Yarışması”ndan biraz bahseder misiniz?

Teşekkür ederim.  Binlerce salat ve selam Resuli Ekrem ve onun al ve ashabına olsun. Başarı ancak Allah’tandır. Allah nasip etti  böyle bir kutlu yolculuğu, biz de bu kervana katılma şerefine nail olduk. Hangimiz günahların dağ gibi dalgalar hâlinde üzerimize  geldiği bu ahir zamanda Allah’ın kalesine sığınmak ve hadis üzerine kurulu bir hayat istemeyiz ki? Bu düşüncelerle yola başladık, yol uzundu ama sonunda bir hazine vardı: Rasulullah (sav)’e ulaşmak. O’na O’nunla gitmek  ne büyük bir servettir.

Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılan ve 33 yıldır gelenekselleşen ezbere hadis okuma yarışması gönüllere su serpen bir görüntü. Herkesin elinde hadis kitapları; her yer  Rahmet pınarıyla ıslanıyor, nasıl gözler dolmasın ki? Ben de bu kervana katılmak istiyordum. 9. sınıfta iken o lezzetin tadını almak için yola çıkmıştım ama nasip olmadı. Rabbim bunu bana daha sonra nasip etti.

Onuncu sınıfta iken 324 hadisle umreye gitmeye hak kazandım. O mübarek beldeleri görebilmek ne  büyük bir mutluluk. On birinci sınıfta 921 hadisle  2. olmaya hak kazandım. On ikinci sınıfta ise 1471 hadis ile birincilik elde ettim. Gerçekten oradaki huzuru tarif etmeye kelimeler yetmez. O’na O’nun sözleriyle gitmek hayatımda bana verilen en büyük hediye idi.

Bu yarışmaya katılmamda en büyük destek hocalarımdan geldi. Allah onlardan razı olsun. Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin hem akademik açıdan hem de manevi açıdan bana çok büyük katkıları oldu.

“Olmayacak” dediğiniz anlar olmuştur mutlaka. Sonuna kadar gitmenizi sağlayan şey ne oldu?

Rasullah’ın maneviyatıyla aramızda olduğunun bilincinde olmamız bizim bu kervandaki yolculuğumuzda sağlam ve emin adımlarla ilerlememizi sağladı.

Daha önce dikkatinizi o kadar çekmediği hâlde bu süreçte daha farklı anlamlarına vâkıf olduğunuz bir hadis var mı?

Bir hadis var ki  ben bu hadisin manasını 15 Temmuz gecesi milletimizin kardeşliğinde daha iyi anladım. Rasulullah şöyle buyurmuştur:

“Mü’minler birbirini sevmekte, birbirlerine acımakta ve korumakta bir vücut gibidirler. Vücudun bir uzvu rahatsızlandığı zaman  diğer organlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”

Bilindiği gibi hadisler, Peygamberimizin Kur’an’ın daha iyi anlaşılmasını sağlayan sözleri. Bu sözler bizim hayatımızda karşılık buldukça hayatımızın karanlıkta kalan  ilgili alanı aydınlanıyor. Bu süreçten sonra sizin de hayatında bir şeyler değişti mi?

Elhamdülillah değişti. Hadisler rivayet için değil riayet için öğrenilir. Sünnet-i nebi  yaşandığı ve hadisleri okuyup öğrenildiği sürece Rasulullah bizimledir, azap bizden uzaktır. Ben de Rasulullah’ın maneviyatıyla aramızda olduğunun bilincinde olarak yaşamaya çalışıyorum.

Okuyucularımızın hayatlarına ışık tutmasını dilediğiniz 3 hadis söyleyebilir misiniz?

Peygamberimizin bize rehber olacak hadislerinden 3 tanesi şöyledir:

“Allah’ın kulları arasında öyle kimseler vardır ki onlar peygamberlerden ve şehitlerden olmadıkları hâlde Allah katında derecelerinden dolayı kıyamet gününde peygamberler de şehitler de onlara gıpta ederler. Sahabı kiram ‘Ey Allah’ın Resulü onlar kimlerdir, bize haber ver.’ dediler. Rasulullah ‘Onlar  aralarında  akrabalık bağı  bulunmadığı ve birbirleriyle alışveriş yapmadıkları hâlde Allah’ın kelamı olan  Kur’anı seven  ve onun sebebiyle birbirlerini seven kimselerdir. Allah’a yemin ederim ki onlar bir nur üzerindedirler, onların  yüzleri de nurdur. Kıyamette insanlar korktuğu vakit onlar korkmayacak, insanların üzüldüğü vakit onlar üzülmeyecekler.’ dedi ve sonra şu ayeti okudu: ‘Dikkat edin Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklar.'”

“Üç özellik vardır ki onlar kimde bulunursa o kişi imanın tadını tadar. Allah ve Resulünü herkesten ve her şeyden daha çok sevmek, sevdiğini Allah rızası için sevmek, Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra  tekrar küfre dönmeyi ateşe atılmak kadar çirkin bir şey görmek.”

 “Ameller niyetlere göredir, herkese niyet ettiği şey vardır. Kimin hicreti Allah ve Resulüne  olursa onu hicreti Allah ve Resulünedir. Kimin hicreti de dünyalık elde edeceği bir mala  ve nikahlanacağı bir kadına  ise onun hicreti de o hicret  ettiği şeye göredir.”