#

Örnek Projeler

İyi ki Çocuklar

Bir grup üniversite öğrencisi tarafından başlatılan, İstanbul’da yaşayan ve eğitimlerini devam ettiren ilk ve ortaokul öğrencilerinin yıl içerisinde üç dönem giyim ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamayı hedef edinen, “bağımsız ve insani” bir girişim İyi ki Çocuklar. Proje, gücünü ve sürdürülebilir niteliğini sosyal medyadan alıyor. Gönüllüler tarafından tasarlanan bez çanta, defter vb. ürünler Instagram’da @iyikicocuklardukkan hesabı üzerinden alıcılarıyla buluşuyor ve ürünlerden elde edilen gelirin tamamı yukarıda bahsedilen amaç doğrultusunda kullanılıyor. Proje gönüllüleri bugüne dek Kâğıthane Zuhal İlkokulu ve Pendik Fuat Köprülü İlkokulu’ndan yirmi sekiz küçüğün yıl içindeki ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile oldu.

Twitter ve Instagram : @iyikicocuklar 

Ayrıca Instagram : @iyikicocuklardukkan

Book&Bed

Kitap okurken uykusu gelince olduğu yerde uykuya dalmayı sevenlerdenseniz bu fikir tam size göre. Şu anda bu güzide “kütüphane-pansiyon”da uyuyakalmak için Japonya’ya gitmek zorundasınız fakat neden bir örneği Türkiye’de de olmasın? İsterseniz kitap raflarının arasında, isterseniz Kamogawa Nehri manzaralı bir oda kiralayabilir; Japonca ve İngilizce 5000’den fazla kitaptan oluşan bu pansiyonda yaklaşık gecelik $46’a kalabilirsiniz.

Instagram: bookandbedtokyo

Web: bookandbedtokyo.com

Gönüllü Akademisi

Gönüllü Akademisi, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin gönüllü olmayı ve gönüllülüğü konuştuğu, anlattığı, dinlediği, gördüğü, izlediği, tasarladığı, yazdığı ve yaşadığı bir dizi etkinlikten oluşan ve üniversite öğrencileri arasında gönüllülüğü yaygınlaştırmak amacıyla oluşturulmuş bir program. Tamamen ücretsiz. Seminerler, film okumaları,  “Yaratıcı Drama” ve “Hikâye Anlatımı”  atölyeleri ve hazırlayıp hayata geçirdikleri projelerle gençler sosyal girişimcilik anlamında bir hayli efor sarf ediyor. Bi’ göz atın deriz.

Web: gonulluakademisi.org

Twitter: @gonulluolist

Facebook: gonulluolistanbul

Kenan Pala Günü: Kids 4 Community

ABD’nin San Diego kentinde 2018 yılı 23 Ocak günü Kenan Pala günü ilan edildi. Kurduğu Kids4Community (Toplum İçin Çocuklar) adlı dernekle kimsesizler için yardım toplayan 13 yaşındaki Kenan Pala,  geçen yıl yiyecek, içecek ve temizlik malzemeleri içeren 8 binden fazla paketi evsizlere ulaştırdı, toplanan yardımlarla evsizler için 3 bin öğle yemeği dağıtıldı, 500’den fazla ailenin kıyafet ve yaşam masraflarına katkıda bulunuldu. Valilik tarafından ödüllendirilen Kenan’ın törendeki konuşmasından şu cümle herkese ilham olsun: “Yürümeye başladığımdan bu yana birileri için yardım topluyorum, yardım ediyorum.”

Web: kids4.org

Kamu Yararına Kariyer: Hizmetkâr

Uluslararası Genç Derneği çatısı altında üniversite öğrencilerine 2 yılı aşkın bir süredir kariyer planlama desteği veren bir merkez Hizmetkâr. Her yıl onlarca faaliyetle gençlerin kendi kariyer rotalarını çizmelerine yardımcı olurlarken bir yandan da “Hizmetkâr Kariyer” ismini verdikleri yenilikçi kariyer modelini de geliştiriyorlar. “Mühendis Hanımlar, Tıp Hanımlar, Tıp Beyler, Sosyal Hizmet Hanımlar” gibi grupları olan faaliyet, kendi deyimiyle “para, prestij ve konfor gibi şahsi menfaatleri değil, Allah rızasını ve kamu yararını maksimize etmeyi” amaçlıyor.

hizmetkar.org.tr/

Facebook/Twitter: @hizmetkariyer

Komşunla Paylaş: Streetbank

Londra’da kurulan Streetbank adlı web sitesi, oyuncaktan bahçe ekipmanına ortak kullanılabilecek birçok eşyanın komşularla paylaşımını sağlıyor. Böylece çöpe giden ya da gereksiz yere evlerde yer işgal eden eşya sayısı azalıyor. Sadece eşyalarınızı değil, yeteneklerinizi/dil becerinizi/boş vaktinizi ihtiyacı olan komşularınız için kullanarak da insanlara destek olabilirsiniz. Üstelik bu portal, diğer sosyal iletişim ağları gibi insanların yüz yüze görüşmelerini engellemiyor; aksine komşuluğu yeniden canlandırıyor. 81 ülkeden katılımcısı olan proje sayesinde her ay ortalama 1500 kişi bu paylaşımdan yararlanıyor.

Web: streetbank.com